Jiangsu Weichuang Radiator Manufacturing Co., Ltd.

Știri din industrie

Acasă / Știri / Știri din industrie / Grupuri electrogene containerizate: Ghid pentru răcire, dimensionarea radiatorului și respingerea căldurii

Grupuri electrogene containerizate: Ghid pentru răcire, dimensionarea radiatorului și respingerea căldurii

Un grup electrogen containerizat de 20 ft care funcționează curat pe un banc de testare se poate declanșa în continuare la temperatură ridicată a lichidului de răcire la o sarcină de 80 la sută la fața locului. Carcasa care protejează motorul înfometează și radiatorul: o admisie cu jaluzele, o curbă de conductă de 90 de grade și o descărcare de aer cald cu recirculare sunt adesea suficiente pentru a adăuga 100 Pa de rezistență și pentru a reduce cu 10% fluxul de aer pentru care a fost dimensionat pachetul de răcire.
Definiția grupului electrogen containerizat: un grup electrogen complet (motor, alternator, panou de control, rezervor de combustibil, sistem de evacuare și sistem de răcire) montat în interiorul unui container standard ISO, astfel încât întreaga centrală electrică să poată fi expediată, amplasată și operată ca o singură unitate rezistentă la intemperii, atenuată de sunet.

Răcirea este de obicei ultimul sistem specificat și primul care eșuează la fața locului. Radiatorul trebuie să funcționeze cu orice spațiu rămas în interiorul anvelopei ISO, indiferent de mediul pe care îl oferă site-ul.

600-700 kW Respingerea căldurii lichidului de răcire de la un set de 1 MWe la sarcină maximă
125 Pa Rezistența statică externă maximă tipică pentru calea aerului din carcasă
65-75 dB(A) Presiunea sonoră la 7 m dintr-un container atenuat

Un grup electrogen în containere schimbă fluxul de aer pentru protecție

Un grup electrogen containerizat renunță la aproximativ 15 până la 30 la sută din fluxul de aer de răcire de care se bucură un set skid deschis, iar acel schimb unic modelează fiecare decizie de radiator care urmează.

Izolarea la intemperii înseamnă lambriuri, plasă și canale. Atenuarea zgomotului înseamnă deflectoare și căi de separare. Transportabilitatea înseamnă o amprentă fixă ​​de aproximativ 6 m pe 2,4 m pe 2,6 m pentru o unitate de 20 ft. Fiecare constrângere se află direct în calea aerului de răcire.

Modul în care cerințele carcasei modifică designul de răcire în comparație cu un set de skid deschis.
Factorul de proiectare Set de derapaj deschis Grup electrogen containerizat
Calea aerului Deschis pe toate părțile Grilajele, plasele și conductele adaugă 75 până la 150 Pa
Nivel de zgomot la 7 m 85 până la 95 dB(A) 65 până la 80 dB(A) cu atenuare
Design ambiental 40 °C tipic 40 până la 50 °C pe proiecte tropicale și deșertice
Spațiu de răcire 1 m sau mai mult pe toate părțile 600 până la 800 mm în interiorul containerului
Capacitate pe unitate Limitat de derapaj 500 până la 1.250 kVA la 20 ft, până la 2.500 kVA la 40 ft
Regula generală: fiecare 20% din fluxul de aer pierdut în carcasă costă cu 20 până la 25% mai multă suprafață a miezului sau aceeași capacitate la o temperatură ambientală maximă mai scăzută.

Câtă căldură trebuie să respingă un recipient

Aproximativ un sfert din energia combustibilului dintr-un grup electrogen în containere diesel trece prin lichidul de răcire, iar acel sfert este singura parte pe care o controlează radiatorul.

Pentru un set de 1 MWe care funcționează la o eficiență de aproximativ 40%, consumul de combustibil este aproape de 2.500 kW de energie termică. Electricitatea necesită aproximativ 1.000 kW, evacuarea transportă 700 până la 750 kW, iar apa jacketului plus circuitul de răcire ulterioară transportă 600 până la 700 kW în radiator. Restul pleacă prin radiație și convecție din pielea recipientului.

Ieșire de energie electrică 40%
Căldura de evacuare 30%
Circuitul lichidului de răcire 25%
Radiația 5%
Bilanțul energetic tipic al unui grup electrogen diesel de 1 MWe la sarcina nominală. Doar partea de lichid de răcire trece prin miezul radiatorului.

Debitul de lichid de răcire la acea ieșire rulează de obicei între 900 și 1.200 de litri pe minut, iar miezul trebuie să tragă din el cu o temperatură de 5 până la 8 °C la sarcina nominală. Marja este subțire, astfel încât un deficit de 10 la sută a fluxului de aer apare ca 1 până la 2 ° C pe rezervorul superior, care este adesea diferența dintre menținerea sarcinii de 100 la sută la 45 ° C și reducerea la 85 la sută.

Dimensionați miezul pe respingerea căldurii lichidului de răcire la nivelul maxim de mediu al locului, nu pe cifra kVA imprimată pe plăcuța de identificare.

Reguli privind dimensionarea radiatorului și fluxul de aer în interiorul unei amprente ISO

Proiectați calea aerului înapoi de la ventilator, mai degrabă decât înainte de la fanta și acoperiți rezistența statică externă totală înainte de a alege miezul.

  1. Începeți de la respingerea căldurii la temperatura ambientală maximă. Un set de 1.250 kVA la 40 °C se comportă mai aproape de 1.000 kVA la 50 °C, iar radiatorul trebuie dimensionat pe numărul mai fierbinte.
  2. Respectați curba ventilatorului. Majoritatea ambalatorilor publică o limită de restricție externă de aproape 125 Pa (0,5 în H2O) pentru carcasă, iar dincolo de aceasta, fluxul de aer scade mai repede decât poate compensa zona centrală.
  3. Adaugă fiecare restricție. Grilajele de admisie costă 15 până la 30 Pa, capcane de nisip și plasă de 25 până la 50 Pa, o curbă de 90 de grade de 10 până la 20 Pa și o grilaje de refulare încă 15 până la 30 Pa.
  4. Dați perechii de 1,2 până la 1,5 ori suprafața frontală a radiatorului cu cel puțin 60% suprafață liberă.
  5. Separați admisia și evacuarea. Recircularea aerului cald poate adăuga 5 până la 10 °C la intrarea aerului, ceea ce este același cu mutarea amplasamentului într-un climat mai cald.
  6. Potriviți ventilatorul la sistem, nu numai la miez. Diametrul lamei, unghiul de pas și degajarea vârfului decid dacă fluxul de aer supraviețuiește incintei.
Verificare pe teren: țineți un anemometru cu palete pe fața miezului. Mai puțin de 80 la sută din viteza frontală de proiectare înseamnă că carcasa, nu radiatorul, este blocajul.

Ce costă atenuarea acustică Marja de răcire

Strângerea unui container de la 75 dB(A) la 65 dB(A) la 7 m costă de obicei 15 până la 30% din debitul de aer disponibil și acea pierdere trebuie compensată cu zona centrală, presiunea ventilatorului sau ambele.

Atenuarea funcționează forțând aerul să treacă prin deflectoare și căi de separare, ceea ce adaugă rezistență exact acolo unde ventilatorul este cel mai slab. Pachetul de răcire absoarbe penalizarea într-unul din trei moduri: mai multe rânduri de miezuri, un ventilator mai mare care se rotește mai lent sau mutarea radiatorului în afara containerului.

Container de 75 dB(A).

  • Zona liberă Luvru în jur de 60 la sută
  • Viteza de descărcare 8 până la 10 m pe secundă
  • Zona feței de bază standard
  • Nu scădea sub 45 °C ambiantă

Container de 65 dB(A).

  • Zona liberă Luvru 45 până la 55 la sută
  • Viteza de descărcare 5 până la 6 m pe secundă
  • Zona feței de bază cu 20 până la 30 la sută mai mare
  • Așteptați o reducere de 5 până la 10 la sută la 45 °C

Radiatoarele generatoare silențioase construite special utilizează o distanță mai mare a aripioarelor, miezuri mai groase și ventilatoare statice mai mari, astfel încât calea acustică să nu devină o limită termică. Compensațiile dintre atenuare și fluxul de aer sunt tratate mai detaliat în acest ghid proiectarea și întreținerea radiatorului generator silentios .

Silent Generator Radiators Manufacturers Producători de radiatoare cu generator silențios Radiatoarele Silent Generator Enclosure sunt soluții integrate de răcire concepute pentru grupuri electrogene izolate fonic. Aceste radiatoare mențin temperaturile optime ale motorului când... Vizualizare produs →
Specificațiile acustice și specificațiile de răcire sunt aceeași decizie luată de două ori. Fixați mai întâi ținta dB(A), apoi dimensionați miezul pentru fluxul de aer care supraviețuiește deflectoarelor.

Temperatura ambientală și altitudinea: numerele de derating

Condițiile de referință ISO 8528 sunt 25 °C, 100 kPa și 30% umiditate relativă, iar fiecare grad și fiecare 100 m peste aceste cifre reduce atât puterea motorului, cât și capacitatea radiatorului.

Efecte tipice de derating asupra răcirii grupului electrogen containerizat și a răspunsului ingineresc obișnuit.
Stare Deratare tipică Răspunsul ingineresc
Mediu peste 40 °C 0,5 până la 1 la sută din ieșire la 1 °C Cu 10 până la 20 la sută mai multă zonă a feței de bază, ventilator static mai mare
Altitudine, turbo Aproximativ 1 la sută la 100 m Verificați din nou curba ventilatorului la densitate redusă a aerului
Altitudine, aspirat natural Aproximativ 3 procente la 100 m Radiator la distanță sau un rating continuu mai scăzut
Site la 2.000 m Densitatea aerului este de aproximativ 80% din nivelul mării Cu 20 până la 25 la sută mai multă suprafață a feței de bază
Nisip și praf Pierdere de capacitate de la 5 la 15 la sută din cauza murdăririi aripioarelor Pas grosier al aripioarelor și ecrane de admisie detașabile

Altitudinea penalizează de două ori un grup electrogen containerizat: motorul pierde masa de aer de ardere, iar ventilatorul mișcă mai puțină masă prin același miez. Miezuri de răcire supradimensionate există exact pentru această combinație de căldură și aer subțire.

Desert High-Temperature Generator Radiators Manufacturers Producători de radiatoare generatoare de înaltă temperatură Desert Proiectate pentru căldură extremă, aceste calorifere au miezuri lărgite, ventilatoare de mare capacitate și acoperiri speciale rezistente la căldură. Acestea mențin temperaturi stabile ale motorului în... Vizualizare produs →
La 2.000 m, densitatea aerului este de aproximativ 80% din nivelul mării. Un pachet de răcire care a fost confortabil pe coastă este cu aproximativ 20 la sută scurt la munte, chiar și la aceeași temperatură.

Radiator la bord, radiator la distanță sau schimbător de căldură

Când plicul ISO nu poate ține suficient miez, mutați căldura de respingere în afara recipientului, în loc să stoarceți mai mult aer printr-o jalugă.

Radiator la bord

Cel mai mic cost și cea mai scurtă conductă, dar consumă volumul containerului și depinde în întregime de suprafața fără grilaj. Cel mai potrivit pentru unități de 20 până la 1.250 kVA la o temperatură ambientală de până la 40 °C.

Radiator la distanță

Îndepărtează căldura și zgomotul ventilatorului de carcasă și eliberează amprenta. Necesita conducte, curgere mai lungă a lichidului de răcire, volum de expansiune și protecție împotriva înghețului.

Schimbător de căldură

Deversează căldura lichidului de răcire într-o buclă secundară de apă sau apă de mare fără putere a ventilatorului. Adaugă un al doilea circuit, controlul calității apei brute și alocația de murdărie.

Regulile pentru conductele de la distanță ale radiatorului sunt simplu de precizat și ușor de încălcat: mențineți viteza lichidului de răcire între 1,5 și 2,5 m pe secundă, permiteți înălțimea statică și expansiune și aerisesc punctul cel mai înalt, astfel încât blocurile de aer să nu blocheze circulația.

Remote Type Generator Radiators Manufacturers Producători de radiatoare cu generator la distanță Radiator la distanțăs are designed to be installed away from the generator set, connected via coolant piping, to allow flexible installation in constrained or acoustically ... Vizualizare produs →
Un calorifer la distanță nu este un radiator mai mare. Este aceeași respingere a căldurii mutată într-un loc în care calea aerului nu se luptă cu un perete al containerului.

Specificarea unui radiator de înlocuire pentru o flotă containerizată

Un radiator de schimb este interschimbabil numai atunci când șapte puncte de date se potrivesc, iar potrivirea fizică este doar unul dintre ele.

  • Dimensiunile miezului: latime, inaltime si adancime masurate pe unitate, nepreluate dintr-o pagina de catalog
  • Construcția miezului: rânduri, tip de tub, pasul aripioarelor în aripioare pe inch și design tub și aripioare sau plăci și aripioare
  • Respingerea căldurii la un debit de lichid de răcire și o diferență de temperatură stabilite
  • Diametrul conexiunii lichidului de răcire, poziție și tip de filet
  • Diametrul ventilatorului, numărul palelor, unghiul de pas și raportul de antrenare
  • Modelul orificiilor flanșei de montare și punctele de izolare a vibrațiilor
  • Specificații de acoperire a suprafeței pentru mediul șantierului

Acoperirea și lichidul de răcire poartă durata de viață. Containerele de coastă și offshore necesită, în general, un sistem de calitate C5-M validat la 1.000 de ore de testare cu pulverizare de sare, în timp ce lichidul de răcire ar trebui să rămână într-un amestec de glicol de 40 până la 60 la sută, cu nivelurile de inhibitor verificate la fiecare 500 de ore de funcționare. Jiangsu Radiator Weichuang Manufacturing Co., Ltd., tranzacționând ca Weichuang Radiator , construiește radiatoare generatoare pentru linii OEM, utilizatori finali și proiecte de înlocuire în toate aceste formate de montare și acoperire.

Un radiator cu referințe încrucișate care se potrivește nu este același lucru cu un calorifer care răcește. Cereți date despre respingerea căldurii la mediul șantierului înainte de a accepta modelul șuruburilor.

Întrebări frecvente

Trei întrebări acoperă majoritatea disputelor de răcire a grupurilor electrogene containerizate: fluxul de aer, evaluarea mediului ambiant și compatibilitatea cu înlocuirea.

De cât debit de aer are nevoie un grup electrogen containerizat de 1 MVA?

Planificați aproximativ 1.200 până la 1.800 de metri cubi pe minut prin miez la sarcina nominală, pe baza unei creșteri a temperaturii aerului cu 20 până la 25 °C în radiator. Restricția totală prin incintă ar trebui să rămână sub aproximativ 125 Pa, astfel încât ventilatorul să poată furniza efectiv această cifră.

Poate un grup electrogen containerizat să funcționeze la 50 °C ambiental?

Doar dacă a fost specificat pentru el. Un set proiectat pentru 40 °C are nevoie de obicei cu 10 până la 25% mai multă suprafață a miezului, un ventilator static mai mare sau un radiator la distanță pentru a menține sarcina completă la 50 °C, iar multe versiuni scad, de asemenea, ratingul continuu cu 10 până la 15%.

Un radiator non-OEM poate înlocui un radiator de grup electrogen containerizat?

Da, atunci când dimensiunile miezului, respingerea căldurii la o diferență de temperatură stabilită, curba ventilatorului, conexiunile și modelul de montare toate se potrivesc. Insistați asupra datelor de respingere a căldurii în mediul amplasamentului, deoarece conformarea dimensională nu garantează performanța de răcire.

Grupurile electrogene containerizate sunt vândute pe kVA și evaluate după răcire. Unitățile care rămân online într-o după-amiază de 45 °C și într-un sezon prăfuit sunt cele al căror pachet de răcire a fost dimensionat în funcție de respingerea căldurii în condițiile locului, cu o cale de aer care a fost măsurată mai degrabă decât presupusă.

Dimensiunea pentru cea mai fierbinte zi, cea mai mare altitudine și cea mai murdară luvră pe care o va vedea vreodată setul. Totul după aceea este întreținere.